ניווט בעזרת אפליקציית GPS חופשית: OsmAnd

זהו דף מהאתר מילים דיגיטליות.
חזרה אל: טיולים.
תאריך פרסום: 12019-09-28 (HE)
עדכון אחרון: 12019-09-29
תצוגה:
  • 🦉 💡
  • 🎨 📖

טלפונים חכמים הם כמו אולר שוויצרי ממוחשב: מחשב קטן שכולל המון סוגים של חיישניםגירוסקופ, מד תאוצה, מגנטומטר, מד מרחק, מד תאורה, מצלמה, מד מרחק בשביל הפוקוס של המצלמה, מיקרופון, מצפן, מד טמפרטורה, מסך מגע, מד לעוצמת הזרם החשמלי (נכנס ויוצא), מגוון חיישנים של קרינה אלקטרומגנטית למטרות תקשורת (ל־Wi-Fi, בלוטות׳, תקשורת טווח אפס), GPS, חיישן לטעינה אלחוטית, מד זמן (השעון הפנימי), כמה חיישנים שקשורים לסוללה, ועוד. אפשר להשתמש באפליקציות כמו Sensor Readout בשביל לקרוא את הנתונים מהחיישנים, שמוצגים באופן גראפי.. זה מאפשר לנו להרחיב את אוצר היכולות שלנו, להוסיף לנו עוד חושים ולהפוך לסייבורגים, גם אם בלי תקשורת ישירה של הרכיבים האלקטרוניים למוח, אלא בתיווך של חוש הראיה דרך המסך, חוש השמיעה דרך הרמקול והאוזניות וחוש המישוש דרך הרטט. כאן נתייחס לחוש שמקנה לנו היכולת לקלות אותות GPS.

מאוד נפוץ להשתמש ב־GPS לניוט במכונית. משום מה, בפועל הרבה פחות אנשים משתמשים בטכנולוגיה הזאת כשהם הולכים למקומות או רוכבים על אופניים. אני מתנייד ברגל למרחקים קצרים, באופניים בתוך ירושלים ובתחבורה ציבורית בין ערים, וכשאני רוצה להגיע למקום שנמצא באיזור שאני לא מכיר אני משתמש לפעמים ב־GPS כדי לנווט. המטרה של הדף הזה הוא להמליץ על אפליקציה לניווט בעזרת GPS שאני מוצא מאוד נוחה — OsmAnd — כדי שיותר יפיקו ממנה תועלת. למה דווקא OsmAnd?

אפשר להוריד את OsmAnd בצורתה המלאה בחינם מ־F-Droid, מאגר של אפליקציות חופשיות לאנדרואיד (כמו החנות של גוגל, רק חופשי, פתוח ובטוח). יש גם אפשרות להוריד מהחנות של גוגל, אבל שם יש הפרדה בין גרסה מצומצמת בחינם וגרסה מלאה בתשלום. בדומה, בחנות של אפל תצטרכו לשלם עבור הורדת מפות. זאת גישה מעניינת כמודל כלכלי לפרוייקטים בקוד פתוח: אנחנו משחררים את הקוד של התוכנה וכל אחד יכול להוריד, לקמפל ולהפיץ אותו כרצונו, אבל אם אתם משתמשים בחנות הסגורה והמסחרית של גוגל או של אפל תצטרכו לשלם על זה מחיר. בכל מקרה, מי שרוצים לתרום תרומה כספית יכולים לעשות את זה.

החסרון המשמעותי היחיד מבחינתי הוא בתכנון מסלולים בעזרת תחבורה ציבורית. בתחום הזה גוגל מפות עדיין הכי נוחים, מדוייקים ומעודכנים, עם מנגנון בינה מלאכותית ממש מוצלח שיודע לשלב בצורה חכמה הליכה ומעבר בין אוטובוסים ורכבות של חברות שונות לפי הצורך.