אומנות פיקסלים

זהו דף מהאתר מילים דיגיטליות.
חזרה אל: אומנות.
תאריך פרסום: 12020-05-01 (HE)
תצוגה:
  • 🦉 💡
  • 📖 🎨
באיזו לשון להשתמש?
את / אתה / באקראי
תוכן עניינים:

מרבה פיקסלים, מרבה דאגה.

דמויות מסרטים של מיאזאקי, עשויות מחרוזי גיהוץ על גריד רבוע; יצירה מאת Andrew Martinez. אני מאוד אוהב אומנות שבנויה על יסוד מגבלות שנבחרו בקפידה. בעוד שבמחשבים ישנים מגבלות החומרה הביאו לכך שיש בכל פלטפורמה מאפיינים אומנותיים מובהקים למשחקים שנוצרו עבורה — גם בגרפיקה, גם במוזיקה והצלילים וגם במשחקיוּת — החומרה שיש היום במחשבים אישיים לא מציבה בפועל שום מגבלות של ממש על יצירה מלבד במקרי קיצון (כמו שניתן לראות במשחקי מחשב מסויימים, בדרך כלל AAA, שמותחים את היכולות של החומרה). למצב כזה יש יתרונות, כמובן, אבל גם חסרונות: יצירתיות יכולה לפרוח מתוך המגבלות. תחשבו על מגבלות מבניות של שירה — כמו חריזה, משקל ומצלול — ועל איך הן בעצם מהוות את הכלי שלתוכו נוצק התוכן היצרתי־אומנותי; ללא כלי כזה הכל היה עלול להשפך בלי צורה.

אומנות פיקסלים (pixel art, ドット絵) במובנה העכשווי מחילה מגבלות מלאכותיות על ציור: לא לצייר על קנבס של 4K אלא על קנבס בגודל קטן, לדוגמה 128×128 פיקסלים; לא להשתמש בכל המבחר של 224=16,777,216 הצבעים אלא לברור מתוכם תת־קבוצה קטנה, לדוגמה 16 צבעים בלבד. במובן מסויים יש בבחירה הזאת התכתבות עם העבר (מכתב אהבה אולי…), אבל יש לה גם קיום אומנותי עצמאי בהווה. אומנות פיקסלים היא הייקו; כל פיקסל נושא בה משקל רב של משמעותשנ׳ „כל פיקסל מלמיליאן”. ויש הרבה מקום להשלמה של פרטים בדמיון.

1. קישורים

2. ציורים ואנימציות שלי

אני רק מתחיל בתחום: אני אוהב לשחק במשחקי מחשב חדשים וישנים שמצויירים במדיום הזה ואוהב להתבונן באומנות כזאת גם מחוץ להקשר של משחקים (מקור טוב לתמונות כאלה הוא התג #pixelart בטוויטרכאן תוכלו למצוא את ההודעות שלי בטוויטר שמתוייגות בו.), אבל לצייר ככה זה חדש בשבילי.

אני משתמש ב־Aseprite, שהיא אמנם בקוד פתוח, אבל לצערי היא לא תוכנה חופשית. אני לא מכיר תוכנה שהיא גם חופשית ובקוד פתוח, גם תומכת בשכבות וגם מאפשר אנימציה. ב־GIMP ו־GrafX2, לדוגמה, אפשר לבחור בין שכבות ואנימציה, אבל אי אפשר גם וגם ☹. אם את מכירהאתה מכיר אלטרנטיבה חופשית ל־Aseprite, אשמח לשמוע.

זריחה

טיוטה לציור עם פלטה של החמישה צבעים. אני מתכוון להנפיש אותו.

תאריך פרסום: 2020/04/22.
פלטה: Twilight 5.
שרשור בטוויטר.
קובץ מקור.

סליים קופץ

אימון על אנימציה לפי הסרטון הזה. מיכל הזכוכית בהשפעת סגר הקורונה…

תאריך פרסום: 2020/04/21.
פלטה: Sweetie 16.
שרשור בטוויטר.
קובץ מקור.

ביט

רובוטית שיצרתי בשביל ספר ללימוד תכנות שיותר מדי זמן אני מתכנן לכתוב ופחות מדי עושה את זה בפועל…

תאריך פרסום: 2018/10/19.
פלטה: PICO-8.
שרשור בטוויטר.